06/06/2011

Опасните съставки в козметиката.


Опасните съставки в козметиката... (І част)

Известно ни е, че дълготрайното излагане на химични вещества води до натрупването им в човешкия организъм. Използването на неподподяща козметика също може да се причисли към факторите, които не само могат да влошат състоянието на кожата, но и да навредят на здравето на организма.

Затова изборът на козметичните продукти с подбран състав, включващ само полезни и безвредни компоненти, е от съществено значение. Изискване, което е от особена важност в деликатни случаи като третиране на бебешката кожа, при бременност, при чувствителна кожа или здравословен проблем.


Ето някои от най-използваните химични вещества и тяхното въздействие върху организма ни...


Парабени
Едни от най-широко разпространените химикали, използвани като консерванти в козметичната и фармацевтичната промишленост са парабените. Парабените могат да бъдат намерени във всички козметични продукти, използват се и като хранителни добавки.

Повечето от тях са получени по синтетичен път, но има и естествени парабени, намерени в природата. В групата на парабените влизат метилпарабен (E218), етилпарабен (E214), пропилпарабен (E216) и бутилпарабен.

По-редки съединения на парабена са исобутилпарабен, исопропилпарабен, бензилпарабен и техните натриеви соли. Наличието на парабени се обозначава в горния десен ъгъл на опаковката на продукта, където R означава алкилна група, като метил, етил, пропил или бутил.

Парабените са предпочитани от много производители, тъй като са ефикасни консерванти с ниска себестойност. Те са използвани и поради антибактериалното си действие, което предотвратява развитието на гъбички в продуктите. В последните години обаче тези вещества са предмет на множество изследвания, според които се оказва, че са канцерогенни вещества и трябва да бъдат избягвани.

Парабените имат естрогеноподобно действие и разстройват хормоналния баланс. Те са високо токсични, затова могат да предизвикват алергични реакции, обриви по кожата, а при попадане в очите могат да предизвикват дразнене, зачервяване и болка. Един от най-зловещите ефекти на парабените е коварното им проникване в ДНК – генетичния код на клетката. Наскоро групата на парабените беше свързана с тумора на гърдата, защото наподобяват женския хормон естроген.
Най-често като заместител на парабените се употребяват риган, розмарин, семена от грейпфрут, мащерка, екстракт от лавандулово масло. Тези естествени консерванти също предпазват от развитието на бактерии, гъби и плесени, но са екстракти от растения и са напълно безвредни.

 
Изкуствени аромати или оцветители
Става дума за над 4000 химични съставки, много от които са токсични или канцерогенни. Съвременните изследвания правят неоспорима връзка между използването на изкуствени аромати и оцветители със зачестилите случай на дерматити и други кожни проблеми, също и при децата. Затова е препоръчително да подбирате продукти с естествени аромати на съдържащите се в тях растения, цветя и етерични масла.

 
Силикон
Силиконите създават изкуствен филтър, в резултат на което кожата добива здрав и еластичен външен вид. Този ефект, обаче, е само временен. Козметичният продукт реално остава на повърхността без да попива в кожата.
Освен това, силиконите могат да предизвикват раздразнение и възпаление на кожата, тъй като запушват порите на кожата и не ѝ позволяват да диша. Натрупват се в черния дроб и лимфните възли и могат да предизвикват тумори.
Силиконите са вредни не само за нашето здраве, но и за околната среда, тъй като са биологично неразградими.

източник:http://www.puls.bg

No comments:

Post a Comment