17/04/2011

Премахнете акнето


Пубертетът е периодът, през който превръщащото се във възрастен човек дете започва да обръща все по-голямо внимание на външния си вид. Засилва се желанието му да бъде харесвано от връстниците си, да ходи по купони, да се забавлява, а именно в този период се появява акнето, тези „досадните пъпки“, които развалят всичко. Всеки потърпевш се пита: защо точно на мен се случва това?

Всъщност акнето не е толкова рядко заболяване. То засяга в различна степен около 90% от юношите в пубертетна възраст. По-рано се наблюдава при момичетата, брюнетките и хората с мазна кожа. 

Проблемите с акнето в повечето случаи претърпяват регрес до към 25-30 годишна възраст. 

Причините за акнето са: 

От генетичен характер: установени са фамилии, при които по-голям брой от членовете във всяко поколение имат различно изразени оплаквания: автозомно-доминантен тип на унаследяване с вариабилна експресия. 
Хормонални: секрецията на мастните жлези е под контрола на свободния тестостерон, произведен от тестиса от една страна, а от друга, дехидроепиандростерона и 4-андростендиола с надбъбречен произход, като надбъбрекът е единственият източник на андрогени у момичетата. 
Микроорганизми: от повърхността на поразените кожни участъци са изолирани бактерии, най-голямо значение от които се придава на бактерията Propionibacterium acnis, чиито продукти на жизнена дейност причиняват асептичен възпалителен процес. 
Психическо и физическо натоварване: от този вид причини за засегнати по-често спортисти и студенти.
При акнето е нарушен дренажът на мастните жлези на кожата, които се отварят в космените фоликули.

Признаците за наличието на акне са: 

1. Увеличена себумна /мастна/ секреция, за която се смята, че отношение имат хормоналните промени;

2. Промени в състава на кожните липиди; 

3. Фоликуларната хиперкератоза: нормално епителните клетки на кожата натрупват кератин /белтъчно вещество/ и отпадат. Поради промени в кожните липиди, дезинтеграцията /разединяването/ на клетките е затруднена, кератин се натрупва в устието на космено-мастния фоликул, пречейки на дренирането на себума. Най-повърхностно разположеният секрет се окислява от въздуха и почернява. Получават се т. нар. „черни точки“ или комедони, една от обривните единици на акнето. Освен тях има и бели милиарни кистички. Понякога около комедоните се получава зачервяване, нагнояват и от тях се образуват пустули.

източник:http://www.dar-center.com

No comments:

Post a Comment